A Seiko örökség 4 – A mérföldkövek kora

Erős kezdés, még erősebb folytatás
Az évtized elején megjelenő prémium modell, a Grand Seiko a technikai fejlesztésekkel magasra tette a lécet. Ezek során a mérnökök megtanulták, hogyan kell felkészíteni egy szerkezetet akár az extrém pontosságra, akár az átlag feletti tartósságra és megbízhatóságra.
Ez mind segítette őket abban, hogy újabb és újabb vizekre evezhessenek, szinte szó szerint, hiszen a hatvanas években jelentek meg a SEIKO első búvár modelljei, melyek máig meghatározó elemei a kínálatnak.

1965 – az első japán búváróra megjelenése
A tokiói olimpia után egész Japán újjáéledhetett a háború utáni időkből, és rohamos fejlődés vehette kezdetét. Ennek az egyik eredménye lett, hogy az óragyártásban is felvették a kesztyűt az európai versenytársakkal, és a búvárórák fejlesztése megkezdődhetett.
Ezeknél az óráknál elsődleges a nyomásállóság, így a fejlesztések is ebbe az irányba indultak. 1965-ben jelent meg az első búvár modell, mely a legendás 6217-62MAS néven vált ismertté. 150 méteres vízállósága kiemelkedő volt, és megjelentek vele a búvárórák jellemzői is: széles, víz alatt is jól olvasható mutatók és indexek, és a forgatható funkciógyűrű (lünetta).

A mérete 39 mm volt, ami mai szemmel nézve talán kisebbnek tűnik, de az akkori méretekhez képest nagyobb volt az átlagosnál. Szerkezete, a 6217 egy 17 köves mechanikus automata szerkezet volt. Három évig gyártotta a gyár ezt a modellt, mely akkoriban 13.000 yen-be került, vagyis drágának számított Japánban.
1967 – versenyben a legnagyobbakkal
Az 1964-es esztendő hozta el azt a lehetőséget, hogy a két gyártó, a Daini Seikosha és a Suwa Seikosha is elküldhette a saját szerkezeteit a svájci Neuchatel-ben rendezett „Observatory Competition”-ra, mely a gyakorlatban egy pontossági verseny, ahová a gyártók a legjobbnak tartott darabjaikat küldik rendszeresen.



A SEIKO végre az őt megillető helyre kerülhetett az óragyártás térképén a világban. Ezek után ismét egy új irányba kezdett fejleszteni, a hatvanas évek végével megjelentette az első qurtz szerkezetes karórát, amely azután majdnem térdre is kényszerítette a hagyományos óragyártást, erről a következő epizódban olvashatsz hamarosan.
A Seiko – Az örökség folytatódik
A Seiko történetét feldolgozó sorozatunk hamarosan folytatódik majd, az egyik legérdekesebb és talán a legnépszerűbb témával. A következő fejezetben elérkezünk a búvárórák megjelenéséhez, melyben a SEIKO azóta is az elsők között jár.
A sorozat eddig megjelent részeit itt megtalálod:
A Seiko örökség 1 – korai évek
A Seiko örökség 2 – A Seiko megszületik
A Seiko örökség 3 – A fejlődés időszaka
További Cikkek
Aktualítások Hír2021. április 19.
Seiko Presage Sharp Edged Series GMT – hagyomány és technika
Aktualítások Hír2021. április 19.
Aktualítások Hír2021. április 16.
Nyírfaerdőben keressük a naptárból elveszett 28 napot
Aktualítások Hír2021. április 16.
Aktualítások Hír2021. április 12.
Seiko 140th Anniversary – Négy stílus, egy megjelenés
Aktualítások Hír2021. április 12.
Aktualítások Hír2021. április 6.
Grand Seiko SLGH005 White birch – új standard a minőségben
Aktualítások Hír2021. április 6.
Aktualítások Hír2021. április 1.
Seiko Alpinist 2021 – Megismételt csúcshódítás
Aktualítások Hír2021. április 1.
óra kereső
Találja meg az Önhöz illő Seiko órát!
Ennek érdekében összegyűjttünk néhány tanácsot, amelyeket mindenképp érdemes átnézned.