Seiko Presage 101 – a teljes Presage történelem, típusok és különleges modellek
A Seiko Presage kollekció története a Seiko 140 éves történelméhez képest rövid, ám annál sikeresebb. A kizárólag mechanikus kaliberekkel készülő Presage kollekció híres az ár-érték arányáról, kidolgozottságáról és kifinomult stílusáról. Most megtudhatsz mindent, amit erről a kollekcióról tudni kell, íme a teljes Presage sztori.
Seiko Presage – a kezdetek
2010-ben jelentette meg a Seiko a Presage modellcsaládot, és jó néhány évig ezek az órák kizárólag a japán piac számára voltak elérhetőek. A hír azonban gyorsan terjedt az órakedvelők világában, és ha nehezen is, de a világ más részeiről is egyre többen jutottak hozzá az akkori Seiko Presage SARB típusszámú modellekhez, melyek kidolgozása, minősége és ára egy olyan verhetetlen kombinációt alkotott, melynek nehéz volt ellenállni.
2016-ra a gyár is felismerte a világszerte növekvő igényt a kollekció darabjaira, így az akkor még létező Baselworld kiállításon bemutatta és egyben az egész világ számára elérhetővé tette a Presage kollekciót, ezzel tisztelegve a hagyományos japán kézműves ipar előtt.
A Presage modellek története egészen 1913-ig vezethető vissza, amikor a legendás Laurel modell érkezett a Seiko kínálatába. Ennek kidolgozása, zománcozott számlapja, kékített acél mutatói és domború óraüvege az akkori kor színvonalát messze meghaladva hirdették a japán mechanikus órakészítés fejlettségét, és a fejlődés ezzel még nem állt le.
Presage, a mechanikus órakészítés művészete
A Presage modellek, melyek kizárólag mechanikus kaliberekkel készülnek, mind részesei a Seiko Trimatic néven ismert fejlesztéseinek. Ezek a “Magic lever”, vagyis a felhúzás hatékonyságát növelő “Varázskar”, a különleges anyagból készülő Spron rugó, mely hosszabban és egyenletesebben képes leadni a tárolt energiát, és a Diashock ütésbiztosítás, mely ellenállóbbá teszi a szerkezeteket a mechanikus hatásokkal szemben.
A Presage modellellekben használt kaliberek között a mechanikus szerkezetek teljes spektrumát megtalálhatjuk, a 4R kaliberek különböző változatait a normál hárommutatóstól a központi járástartalék kijelzős modellig, a 6R kalibereket akár GMT komplikációval is, a különleges 6L kalibert a maga 3.7 mm-es vékonyságával, és a sort a 8R48 mechanikus automata oszlopkerekes kronográf szerkezet zárja.
Érdekességképpen 2019-ben a Presage modellek között érkezett egy Spring Drive kaliberrel készült modell páros, melyet a japán design egyik legnagyobb alakja, Riki Watanabe letisztult éd modern stílusában és tiszteletére készített el a gyár, ezzel emlékezve a sok éves együttműködésre.
Az első siker, a Cocktail Time sorozat
2017-ben érkezett a Presage kollekció darabjai közé a Cocktail Time névre keresztelt sorozat, melynek érdekessége, hogy a nevet nem a rajongók adták ezeknek a modelleknek, hanem maga a gyár, együttműködésben a világbajnok japán bartenderrel, Hishashi Kishi-vel.
A Tokió Ginza negyedében található Star Bar bartenderének koktéljai adták az inspirációt az első modellekhez, és az együttműködés a továbbiakban is gyümölcsöző maradt, sorra érkeztek a különböző Star Bar és Cocktail Time sorozatok és limitált kiadások.
A “Ginpachi” modellek 2019-ben a méz és a méhek jegyében édesítették a koktélok világát, a limitált kiadás egy toliói kísérleti projekthez kapcsolódott, melyben méhek költözhettek a felhőkarcolók tetejére, a “Midnight” sorozat darabjai pedig 4 új koktél ízét hozták el.
2020-ban új stílussal bővült a Cocktail Time modellek sora, a 38.5 mm-es átmérő talán egy új korszak kezdetét jelezte, melyben az órák mérete ismét csökkenni fog, legalábbis ebben a kategóriában. Több sorozat is készült, a limitált kiadások mellett állandó modellekkel rengeteg új koktélt kóstolhattunk meg a Margaritha-tól a Mojito-n át a Negroni-ig, kinek kinek ízlése szerint. A Cocktail Time modellek a Seiko Presage Basic line vonalát erősítik, ám itt a “basic”, az alap is igen magasra tette azt a bizonyos lécet.
Seiko Presage Prestige line, a felső kategória különleges modelljei
A Basic line modelljei mellett megjelentetett a Seiko egy olyan sorozatot is, melyek minden igényt kielégítenek műszakilag, a megjelenésükben pedig mindig van valami igazán különleges, ezek a modellek alkotják a Prestige line sorozatát.
A Prestige line viszonylag kevés modellt ölel fel, ám azok mind a régmúlt korok máig élő japán kézműves technikáit elevenítik fel, és a manufakturális órakészítés legszebb darabjait hozzák el a kifinomult közönségnek. Már 2016-ban. a Presage nemzetközi színtérre lépésekor megérkezett az Enamel collection 4 modellel, melyek zománc számlapja ugyanazzal a technológiával készül, amelyet évszázadok óta tökéletesítenek és művelnek a japán zománc műhelyekben. Ezek a modellek a mai napig elérhetőek, fontos részét képezik a Presage kollekciójának.
Készült zománc számlapos limitált kiadás egyedi kékeszöld színben is, melynek számlapjait egy olyan mester, Mitsuru Yokozawa készítette, aki több, mint 40 éve foglalkozik a zománc művészetével.
A zománc mellett azonban van egy olyan anyag, amellyel ha lehet, egy kicsit még nehezebb dolgozni, egy kicsit még nagyobb a presztízse egy ilyen számlappal készült órának, és ez az anyag a porcelán.
A porcelán hazája Japánban Arita városa, nem véletlenül kapta ez a sorozat az “Arita dial” nevet. Egy jellegzetes stílus a maga kékes fényével, mely meghatározza a megjelenést és egyben egy különleges, semmivel össze nem téveszthető csillogást ad az órának – az évszázados tradíció és a modern technikák találkozásából született órák mind különlegesek.
Presage Japanese Gardens, a japánkertek nyugalmával
A japánkert (Karensansui) nem csak egy stílus, de egy fogalom is. A szűkebb környezetünk kialakításával sokat tehetünk a lelki egyensúlyunk fenntartásáért, ezt már hosszú évszázadokkal ezelőtt megértették a japánok. Innen eredtek a japánkertek, melyeket a 7. század óta építenek Japánban. A Zen kertnek is nevezett terek kövekből készülnek, és a környező világ kicsinyített másai, melyek letisztult egyszerűségükkel eredetileg a szerzeteseket segítették a meditálásban, a befelé fordulásban.
A nagyobb sziklákat összekötő apró kavicsok a vizet jelképezik a Zen kertekben, melyek egy speciális szerszámmal elsimítva jellegzetes hullám mintát kapnak. A Presage Japanese Gardens modellek számlapján ezek a geometrikus mintázatok köszönnek vissza, összekötve korokat, időt és gondolkodásmódot a mával.
Presage Sharp Edged Series, a hiánypótló
2021-ben egy olyan sorozat jelent meg a Presage kollekción belül, mely valóban hiánypótló volt. A Presage modellek kifinomult eleganciája mellé szükség volt olyan modellekre, melyek sportos eleganciát sugároznak, és a Sharp Edged Series éppen ilyen. A Presage kollekcióban korábban csak elvétve találhattunk fémszíjas modelleket, jellemzően bőrszíjjal készülnek, ami az eddigi modellekhez tökéletesen illett is.
A most érkezett új Sharp Edged Series formája azonban a Presage formavilágában merőben új, innen a sorozat neve is: az “Éles élek sorozata”, mely a szögletes tokformára utal az élek egyedi kidolgozásával. A forma megkívánta a fémszíjas kialakítást, így immár teljessé vált a kép, a Sharp Edged Series modellekkel minden alkalomra és stílushoz találunk egy megfelelő Presage modellt. Nem volt előzmények nélküli a design, az éles vonalakkal határolt tokforma eredete egészen a hatvanas évekre nyúlik vissza a Seiko történetében. Ekkor fektette le Taro Tanaka a “Grammar of design” című művében a Seiko design alapjait, és már ekkor találunk modelleket a mostanihoz hasonló formákkal a Grand Seiko és a King Seiko órák között is.
A sorozat jellegzetessége a számlap mintázata, az “asanoha”, vagyis a kender levelének mintázata. A kender fontos alapanyaga volt évszázadokon át a japán kézművesiparnak, szövetet, ruhákat készítettek belőle, és egyben a növekedés és fejlődés szimbóluma is volt.
A Sharp Edged Series modellek ezt a mintázatot úgy jelenítik meg, hogy közben a legősibb japán vizuális elemhez, a fény-árnyék játékhoz nyúlnak, melynek segítségével a számlapok életre kelve minden szögből más és más látványt nyújtanak. A számlapok mintázata mellett a színeik is a hagyományokból merítenek, a különféle színek mind a hagyományos japán színvilágot elevenítik fel.
A Presage Sharp Edged Series nem csak megjelenésében, de műszakilag is tudott újat hozni, így megérkezhetett a Sharp Edged Series GMT modell, mely a 6R64 kaliber GMT komplikációjával képes egy második időzóna kijelzésére is, és ez amellett, hogy hasznos funkció is lehet, mindenképpen látványos.
Presage Style 60’s, visszatekintés Seiko módra
A Seiko életében az egyik legfontosabb esemény talán az 1964-es Tokiói olimpiai volt, melynek hivatalos időmérője lehetett a vállalat és az általa készített időmérők. Ezt a korszakot és a korszak egyik legjelentősebb Seiko modelljét, a Seiko Crown Cronograph modellt idézte fel a Presage Style 60’s sorozata. Ahogy a nevéből sejthető, egy retro megjelenésű, mégis teljesen mai modell született, mely megkapta az ikonikus megjelenést a hatvanas évekből, és ezt kombinálta a mai technikákkal – ez a nyerő párosítás. Két stílus, 7 új modell és immár Nato-szíj is a kínálatban a Presage modellek között, így célozva meg egy új, fiatal réteget, akikkel megismertetheti a minőségi mechanikus órák világát.
Itt tart jelenleg a Presage kollekció, mely “fiatal” kora ellenére igen komoly sikereket könyvelhetett el már eddig is, és a jövőben is sok újdonság várható, melyek tovább színesítik az egyik legjobb ár-érték arányú kollekció palettáját.
További Cikkek
Aktualitások Hír2023. január 26.
Grand Seiko SLGA021G, avagy a Suwa-tó hajnali fodrai
Aktualitások Hír2023. január 26.
Aktualitások Hír2023. január 25.
A Grand Seiko kertek bűvöletében – Grand Seiko Karesansui SBGY027G – Seiko Boutique TV – S03E22
Aktualitások Hír2023. január 25.
Aktualitások Hír2023. január 25.
A Seiko karóragyártás 110. évfordulója
Aktualitások Hír2023. január 25.
Aktualitások Hír2023. január 16.
Felfedezők a tenger mélyén – SLA065 – limitált kiadású Save The Ocean modell érkezik különleges megjelenéssel
Aktualitások Hír2023. január 16.
óra kereső
Találja meg az Önhöz illő Seiko órát!
Ennek érdekében összegyűjttünk néhány tanácsot, amelyeket mindenképp érdemes átnézned.